Etkinlik Takvimi

GÜNEŞ BASKI

Alternatif baskı da denilmektedir. Kağıt, kumaş, ahşap gibi baskı altı malzemelerin üzerine kimyasal maddeler sıvanır ve güneş ışığı yardımıyla pozlanır. Baskı sonucunda fotoğrafa daha resimsellik özellik kazandırılır.
Güneş Baskı bir çok yöntemle yapılmaktadır. Biz üç yöntemini uygulayacağız.

1.CYANOTYPE BASKI

Güneş baskı yöntemlerinde çok sık kullanılır. Bu baskı tekniğinde mavi tonlar hakim olur ve mavi tonların zenginliği oldukça fazladır. Çok tercih edilmesinin nedeni ise fotoğrafların kâğıt, ahşap ve kumaş türü malzemelere rahatlıkla aktarılabilmesidir.

Fotoğraf – Baskı : Zekiye SAYAR

 

 

Fotoğraf – Baskı : Elif CANKURT

 

2. ALBÜMİN BASKI

Güneş tabanlı bir baskı tekniğidir. Bağlayıcı madde olarak yumurta akında bulunan albümin maddesinden yararlanılır. İlk olarak bu baskı tekniği fotoğrafın mucidi olan ve tarihteki ilk fotoğrafı çeken Niepce tarafından cam plakalar üzerinde uygulanmıştır.


Kaynak:  http://www.ntm.cz/projekty/fototechniky/en/index.php?text=nine

3. GUM BİKROMAT BASKI

Potasyum di kromat veya amonyum di kromat tuzları ve arap zamkıyla karıştırılarak emülsiyon hazırlanır. Baskı altı malzemesi bu karışımla sıvanır ve kurutulur. Daha sonra görsellere ait film ile baskı altı malzemesi çakıştırılarak, güneş ışığı altında pozlandırılır. Pozlandırmadan sonra baskı su ile yıkanır ve kurutulur.


Kaynak:  https://vedatkonyali.wordpress.com/2011/09/30/fotograf-akimlari-%E2%80%93-resimsi-fotogaf-2-teknik/